Nietypowe aminokwasy

Zadanko z chemii organicznej na poziomie I etapu Olchemu, inspirowane tegorocznym (68. Olimpiada) folderem wstępnym.

ZADANIE 5

Aminokwas poznany przez ciebie w zadaniu A6 – tauryna – oprócz bycia istotnym neuroprzekaźnikiem, znalazł zastosowanie jako główny składnik popularnych napojów energetycznych „Monster”. Jak się okazuje, inny aminokwas o nietypowej budowie również okazał się użyteczny – jego pochodna, Akamprozat, zmniejsza objawy odstawienia alkoholu, dlatego wykorzystuje się ją przy leczeniu uzależnienia. 

Część schematu syntezy opisanego leku

Związek jest żółtawą cieczą o przykrym zapachu i masie molowej poniżej 60 g/mol. Ulega dwóm różnym reakcjom z odczynnikiem Grignarda, w zależności od obecności katalitycznej ilości jonów miedzi(I). W kontakcie w wilgocią wydziela silnie trujący gaz o zapachu migdałów. Podczas reakcji z zakwaszonym roztworem wody tworzy kwas karboksylowy będący niezwykle istotnym substratem przemysłowym.

Aminokwas wykazuje podobne właściwości kwasowo-zasadowe co tauryna. 

Akamprozat otrzymuje się w postaci soli poprzez reakcję związku z mieszaniną bezwodnika octowego i octanu wapnia. Zawartość wapnia w tym leku wynosi 10,01% masowych.

jest innym aminokwasem niebiałkowym o ciekawej budowie. Można wyizolować go z konwalii. Toksyczne działanie F polega na wbudowywaniu się jego cząsteczek do białek (zamiast proliny) w czasie ich biosyntezy, co powoduje liczne defekty ich struktury przestrzennej, a w efekcie nieprawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo aminokwas ten jest silnie rakotwórczy. Naukowcy postanowili go zsyntetyzować według poniższego schematu:

Substrat C, użyty do jego syntezy, można otrzymać w laboratorium ogrzewając kwas 4- hydroksybutanowy.

Związek zawiera 61,48% masowych bromu, za to nie zawiera fosforu. Dodatkowo ustalono, że nie reaguje z NaHSO3.

Wodorotlenek palladu (II) na węglu katalizuje uwodornienie nietrwałych wiązań węgiel-azot lub węgiel-tlen. 

jest alfa-aminokwasem o masie cząsteczkowej poniżej 120 u.

W obliczeniach przyjmij następujące masy molowe (w g/mol):

H – 1,008 ; C – 12,01; O – 16,00; N – 14,01; S – 32,07; Ca – 40,08; Br – 79,90. 

Polecenia: 

a) (3 m.) Narysuj wzór strukturalny związku X.

b) (3 m.) Przedstaw produkty dwóch opisanych reakcji z dowolnym odczynnikiem Grignarda (możesz oznaczyć go jako R-MgBr). 

c) (8 m.) Narysuj wzory strukturalne związków ABi Akamprozatu.

d) (10 m.) Narysuj wzory strukturalne związków CDE i F.

Odpowiedź do zadania w poście “Nietypowe aminokwasy – rozwiązanie.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>