Dać chemikowi kawałek metalu…

Zadanie z chemii analitycznej, z elementami “wiedzy ogólnej”. Poziom II etapu – może niezbyt trudne, ale dość pracochłonne. Wszystkie potrzebne dane znajdują się poniżej treści zadania.

Zadanie 1

Mosiądz – stop miedzi i cynku, często wzbogacany różnymi dodatkami – jest znany ludzkości od przynajmniej 2500 lat. Mniej podatny na korozję od czystej miedzi, w dzisiejszych czasach służy do wyrobu m.in. armatury, instrumentów muzycznych czy łusek amunicji.

Próbkę mosiądzu o masie 0,615\:g bardzo dokładnie rozdrobniono (sproszkowano) i wprowadzono do zimnego, rozcieńczonego roztworu H_{2}SO_{4}. Ustalono, że wydzielony podczas reakcji gaz, pod ciśnieniem 1013,25\:Torr i w temperaturze 308,15\:K, zajmuje objętość około 49,3\:ml .

a) (2 m.) Oblicz procent masowy cynku w badanym mosiądzu z dokładnością do trzech cyfr znaczących, jeżeli wiadomo, że w skład stopu wchodzi jedynie miedź i cynk.

Wśród prostych ligandów nieorganicznych, wyjątkowo trwałe kompleksy z metalami przejściowymi tworzą tlenek węgla CO oraz izoelektronowe z nim jony nitrozylowy NO^{+} i cyjankowy CN^{-}. Wynika to przede wszystkim z ich właściwości \sigma-donorowych i \pi-akceptorowych (które omówione są w podręcznikach do chemii nieorganicznej). W praktyce laboratoryjnej największe znaczenie mają cyjanki, używane na przestrzeni wieków np. w górnictwie czy dezynfekcji, a w formie cyjankowych kompleksów metali – także w medycynie czy jako barwniki. Stałe trwałości kompleksów cyjankowych metali, choć zazwyczaj bardzo wysokie, potrafią różnić się dla porównywalnych kompleksów (tzn. o takiej samej geometrii lub przynajmniej liczbie koordynacyjnej) nawet o kilkanaście rzędów wielkości.

Największą “sławę” cyjanki zyskały jednak przez swoją silną toksyczność – mimo wyczuwalnego dla większości populacji zapachu gorzkich migdałów, cyjanek potasu wykorzystywany był jako skuteczna i wygodna trucizna. W trakcie konfliktów zbrojnych kapsułki z cyjankiem stanowiły środek umożliwiający szybkie popełnienie samobójstwa, pozwalającego uniknąć pochwycenia przez wroga. Podczas II wojny światowej, ponad milion ludzi zostało zamordowanych cyjanowodorem w komorach gazowych.

b) (7 m.) Oblicz pH roztworu, powstałego przez rozpuszczenie w kieliszku ( 0,05\:l ) ampułki z 500\:mg\:KCN. Czy w takim pH strąciłyby się nieapetyczne osady wodorotlenków, jeżeli woda ma poniższy skład mineralny? Załóż, że pH wody bez dodatku cyjanku wynosi 7.

KATIONY (mg/l)

Mg^{2+}\:-\:128,3\\ Ca^{2+}\:-\:208,0\\ Na^{+}\:-\:87,8\\ K^{+}\:-\:6,4\\

Próbkę stopu roztworzono w stężonym HNO_{3}. Roztwór odparowano do białych dymów, aby pozbyć się nadmiaru kwasu; uzyskano w ten sposób próbkę A.

Pewien niezbyt błyskotliwy chemik postanowił przy pomocy cyjanków rozdzielić zawartą w próbce miedź od cynku – zamierzał uzyskać związek kompleksowy Zn[Cu(CN)_{4}]_{2}. W tym celu do roztworu KCN przeniósł taką ilość próbki A, że – według jego obliczeń – gdy cała się rozpuści, stężenie [Zn(CN)_{4}]^{2-} powinno być milion razy mniejsze od stężenia Zn^{2+}.

Zauważ, że jony Cu^{2+} ulegają z cyjankami reakcji redox, wedle równania:

     $$ 2 Cu^{2+} + 2 CN^{-} \rightarrow 2 Cu^{+} + (CN)_{2}\uparrow $$

Powstająca miedź(I) jest natychmiast kompleksowana przez nadmiarowe jony cyjankowe.

W poniższych obliczeniach załóż, że miedź(II) została w całości zredukowana do miedzi(I), w żadnym momencie nie jest przekroczony iloczyn rozpuszczalności CuCN, a także że z roztworu usunięty został dicyjan (CN)_{2}.

c) (2 m.) Wyraź c_{Zn} w zależności od c_{Cu}. Oblicz ten stosunek z dokładnością do trzech cyfr znaczących.

W poniższych obliczeniach załóż, że nie tworzą się kompleksy o liczbie koordynacyjnej innej niż 4.

d) (2 m.) Zapisz równanie, wyrażające stężenie analityczne cyjanków jako sumę stężeń wszystkich ich form.

e) (8 m.) Oblicz, ile może co najwyżej ważyć wyjściowa próbka stopu, jeżeli  pH=9 oraz jeżeli  pH=5 . Stężenie analityczne cyjanków w układzie, już po redukcji miedzi, wynosi 7,68\cdot10^{-2} \frac{mol}{dm^{3}}.

f) (2 m.) Jaki musi być  K_{So\:Zn_{3}[Cu(CN)_{4}]_{2}}, aby obliczenia z punktu e) były poprawne? Czy w takim razie obliczone w punkcie e) wartości są prawdopodobne?

g) (1 m.) Zaproponuj praktyczniejszą (i mniej morderczą…) metodę rozdzielenia cynku i miedzi.

1\:Torr=133,32\:Pa;\\ stała\:gazowa\:R=8,3145\:\frac{J}{mol\cdot K};\\ M_{C}=12,01\frac{g}{mol};\:M_{N}=14,01\frac{g}{mol};\\M_{Mg}=24,31\frac{g}{mol};\:M_{K}=39,10\frac{g}{mol};\\M_{Ca}=40,08\frac{g}{mol};\:M_{Cu}=63,55\frac{g}{mol};\\M_{Zn}=65,38\frac{g}{mol};\\ pK_{a\:HCN}=9,36;\\iloczyn\:jonowy\:wody\:K_{w}=10^{-14};\\ pK_{So\:Ca(OH)_{2}}=5,3;\\pK_{So\:Mg(OH)_{2}}=10,7;\\ log\:\beta_{4\:Cu}=30,3;\\log \beta_{4\:Zn}=16,7\\

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>